ALINTAGLIO w grafice artystycznej

By | 24 kwietnia 2017

26 kwietnia 2017 r. od godz. 14:00 oraz 27 kwietnia od godz. 11:00 odbędą się w Instytucie Sztuk Pięknych AJD w Częstochowie przy ul. Dąbrowskiego 14 warsztaty tworzenia matryc reliefowych w technice INTAGLIO. Przeprowadzi je dr hab. Marcin Surzycki, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, prowadzący Pracownię Serigrafii. Marcin Surzycki stosując intaglio łączy tę technikę z szablonem a także w nowatorski sposób traktuje kształt końcowej odbitki.
Krótka informacja o jego działalności twórczej dostępna jest tu: https://grafika.asp.krakow.pl/wykladowcy/marcin-surzycki/

Warsztaty są elementem badań statutowych prowadzonych w Katedrze Grafiki w ramach projektu „Podłoża i techniki alternatywne w druku płaskim”. Intaglio jest wariantem techniki druku wgłębnego, w którym farbą pokrywane są zarówno wypukłe jak wklęsłe części matrycy. Głęboki relief matrycy drukowany jest w taki sposób, że na mięsistym papierze wyciskana jest cała pokryta farbą powierzchnia. W uproszczeniu stanowi to połączenie (w jednym procesie) druku wypukłego i głęboko tłoczonego druku wklęsłego. Daje to atrakcyjny efekt wizualny, niemożliwy do uzyskania w innych technikach graficznych, zwłaszcza w druku cyfrowym. Marcin Surzycki jest grafikiem, który praktykując z sukcesami intaglio i szablon oraz operując reliefem i iluzją przestrzeni wydobywa wszechstronne, oryginalne możliwości wyrazowe alternatywnych technik i podłoży, w tym głównie materiałów powszechnie dostępnych i tanich. Stwarza tym dla innych artystów przesłanki do eksperymentów graficznych w zakresie łączenia druku płaskiego, wklęsłego i wypukłego. Będą one podejmowane w ramach naszego programu.

Na warsztaty INTAGLIO zapraszamy wszystkich pracowników Instytutu Sztuk Pięknych AJD, zwłaszcza asystentów, uczestniczących w projektach badawczych realizowanych w Katedrze Grafiki oraz studentów, chętnych do eksperymentowania i tworzenia indywidualnego warsztatu graficznego.